Wyznaczanie celów metodą SMART

Home | motywacja | Wyznaczanie celów metodą SMART
Wyznaczanie celów metodą SMART

Wyznaczanie celów metodą SMART

 

„ Tam gdzie warto dotrzeć nie ma dróg na skróty”

Większość ludzi doskonale wie o tym, że wyznaczanie celów jest ważne ale mało kto z tego korzysta! Często mamy jakieś swoje plany na to co chcielibyśmy osiągnąć na przestrzeni tygodnia, miesiąca czy roku ale są to tylko nic nie znaczące myśli w naszej głowie. Cel musi być konkretnie sprecyzowany, dokładnie przemyślany i przede wszystkim zapisany!

Dla Nas sportowców, życie bez celów nie istnieje. Na każdym kroku dążymy do bycia lepszym, chcemy poprawiać swoje rekordy życiowe czy po prostu zrzucić parę zbędnych kilogramów. Ale czy wszystkie plany są gdzieś spisane? Czy zawsze mamy obraną drogę do ich realizacji?       Świetnym rozwiązaniem wyznaczania celów jest metoda SMART. Dzięki niej można skonkretyzować swoje cele poprzez proste, intuicyjne działanie, które sprawi, że będziesz bardziej skuteczny w swoich poczynaniach. SMART to model, który zapewnia wyznaczenie dobrych celów.

 

Co oznacza skrót SMART?

Skonkretyzowany( ang. Specific),

Mierzalny (ang. Measurable),

Osiągalny ( ang. Achievable ),

Istotny ( ang. Relevant ),

Określony w czasie ( Time-bound ).

Skonkretyzowany- oznacza wyznaczony bardzo szczegółowo i dokładnie nie pozostawiając żadnych wątpliwości czego chcemy dokonać. Zastanów się nad tym jaki jest Twój główny cel i jaką drogę musisz pokonać, żeby go osiągnąć i zapisz to tak, aby było to jednoznaczne i zrozumiałe!

Mierzalny- cel to taki, który możesz rozłożyć na czynniki pierwsze i określić go np. liczbowo. Dla sportowca może być to czas jaki chce osiągnąć podczas zawodów spisany bardzo konkretnie ( np. Chce pobiec 1h29min w Półmaratonie ! ).

Osiągalny- cel to taki, który jesteśmy w stanie zrealizować i wiemy, że jest to w zasięgu ręki! Musi być również ambitny, aby droga, którą będziemy co dzień pokonywać motywowała nas do dalszego działania. Narzucenie sobie zbyt mało ambitnego celu spowoduję, że będziemy wkładać w realizację i przygotowania wysiłek pomimo pewności osiągnięcia tego celu a nie o to w tym wszystkim chodzi! Musi być trochę ciężko, żeby potem była radość!

Istotny -cel musi wnosić konkretną wartość w życie osoby, która ma zamiar go urzeczywistnić i każdego dnia powinna przybliżać się do jego realizacji. Żyj tym co tak bardzo chcesz osiągnąć każdego dnia i w każdym możliwym momencie rób krok w przód, aby zbliżyć się do celu!

Określony w czasie- cel powinien mieć dokładnie określoną datę jego realizacji! Brak jej spowoduję błądzenie i brak zdecydowania w działaniach. Ustalmy termin kiedy zrealizujemy dany cel co dodatkowo motywuje i napędza do działania!

Dbaj o to, żeby Twoje cele życiowe nie były tylko zwykłymi myślami w głowie i stwierdzeniem „fajnie było by to zrobić…” tylko dobrze spisanym planem, który napędza Nas do jeszcze większego wysiłku i codziennego działania! Metoda SMART ułatwi Tobie pracę. Rozbij duży cel na mniejsze, bliższe i łatwiejsze do osiągnięcia i ciesz się drogą, która cały czas ma sprawiać przyjemność!

„ Wygrywa tylko ten, który ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”                    Napoleon Hill

 

Powodzenia!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.