Bike fitting- czy warto inwestować w odpowiednie ustawienie roweru?

Bike fitting- czy warto inwestować w odpowiednie ustawienie roweru?

Pojęcie bike fittingu jeszcze nie tak dawno było zarezerwowane dla profesjonalnych kolarzy spędzających na rowerze znaczącą część swojego życia. Obecnie bardzo duża część amatorów kolarstwa oraz triathlonu również decyduję się na ustawienie roweru przez specjalistów. Ale czy naprawdę warto wydać na to pieniądze? Czy można zrobić to samemu?

Każda osoba nie zależnie od stopnia zaawansowania posiada inną budowę i proporcję ciała dlatego nie wystarczy kupić roweru z odpowiednim rozmiarem do wzrostu, ale warto również dopasować go pod konkretnego użytkownika. Odpowiednio dobrana pozycją ma bardzo duży wpływ na efektywność pedałowania oraz aerodynamikę.

Dlaczego warto zrobić bike fitting?

Niedopasowanie roweru bardzo często powoduje kontuzję. Poprawne ustawienie geometrii niweluje bóle w kolanach, bóle pleców czy też drętwienie kończyn. Nawet bardzo małe zmiany w ustawieniu mogą znacząco poprawiać nasz komfort podczas jazdy. Dla triathlonistów bike fitting może pomóc przy często pojawiających się problemach biegania od razu po zejściu z roweru.

Jak wygląda proces ustawienia geometrii roweru?

Czas wykonania jest bardzo różny i może wynosić od 2 do nawet 6 godzin w zależności od  potrzebnych modyfikacji i czy ustawiamy tylko jeden rower. Na samym początku czeka nas rozmowa ze specjalistą w sprawie planów treningowych i startowych, wcześniejszych kontuzji, aktualnych problemów, stylu jazdy czy też oczekiwań. Później rower zostaje wpięty w trenażer, a na ciele zawodnika zaznaczone są najważniejsze miejsca, które będą miały znaczenie przy ustawianiu geometrii. Następnie badany wykonuję jazdę rozgrzewkową i po chwili zaczyna naturalnie pedałować ze średnim obciążeniem. Jazda jest nagrywana z obu stron oraz z przodu zawodnika w celu późniejszej weryfikacji kątów ugięcia stawów oraz pracy w stawach kolanowych i skokowych oraz ustawienie miednicy. Dokładny proces ustawiania zaczyna się dopiero w tym momencie. Mając już odpowiednią wiedzę specjalista sugeruje ewentualne wprowadzenie zmian w pozycji zawodnika. Zmiany mogą dotyczyć wysokości lub ułożenia siodełka, długości mostka, ustawianie kierownicy czy też ułożenia bloków w pedałach. Po każdej zmianie następuje ponowne nagrywanie i weryfikacja pozycji. Proces ten bardzo często powtarzany jest kilkukrotnie aż wszystkie wartości zostaną dopasowane pod sposób jazdy zawodnika. Możliwe,że  po wykonaniu wszystkich pomiarów zalecane będzie wymiana siodełka lub skrócenie mostka w celu „złapania” prawidłowej pozycji.

 

Całościowy proces prawidłowego ustawienia roweru wiąże się z pewnymi kosztami i poświęconym czasem. Jednak w przypadku dużej ilości treningów kolarskich jest to zabieg bardzo przydatny i przynoszący wiele korzyści. Warto zadbać o swoje ciało wcześniej i uniknąć niepotrzebnych kontuzji spowodowanych złym ustawianiem roweru, a dodatkowo właściwa pozycja może dodać mocy i szybkości podczas zawodów co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki ! Oddaj się w ręce specjalistów, a na pewno nie pożałujesz decyzji!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.